Matura tuż przed nami, a my wam obiecaliśmy zestaw wskazówek i porad, które pomogą wam nie tylko pokonać stres w trakcie pisania matury, ale również zwiększyć waszą efektywność i ostateczny wynik z egzaminu. Oczywiście skupimy się na praktyce, a nie poradach typu “bądź dzielny” 😉.
Kontroluj czas - Zaczniemy od rzeczy prostej, ale ważnej. Jak wszyscy wiemy, czas na maturze jest ograniczony, przez co łatwo jest zasiedzieć się przy jednym zadaniu. Jeśli nie wiesz, jakie jest miejsce zerowe danej funkcji, po pewnej chwili odpuść i przejdź do następnego zadania. Później możesz sobie przypomnieć, jak rozwiązać to zadanie. A jeśli nie, to będzie trzeba strzelać. Ważne jest jednak, aby nie tracić czasu na zadania, których nie potrafisz, a przeznaczyć go na te, które umiesz rozwiązać.
Czytaj uważnie polecenia - Kontrolowanie czasu nie oznacza jednak pośpiechu. Polecenia zadań czytaj powoli i uważnie. Zawsze zadawaj sobie pytanie “Czego ode mnie chcą?”. Wtedy będziesz mieć pewność, że odpowiadasz na pytanie w zgodzie z poleceniem. W przeciwnym wypadku łatwo jest stracić kilka punktów lub nawet zepsuć całe zadanie.
Pisz czytelnie - Nie śpiesz się również przy pisaniu. Nie mówimy, aby od razu posługiwać się pismem technicznym. Chodzi nam o to, aby w pośpiechu nie przekształcać słów w szlaczki, gdyż nawet doświadczony egzaminator może mieć z tym problem. Wtedy w skrajnych przypadkach takie zadanie może nie zostać uznane.
Unikaj powtórzeń - Na maturze z języka polskiego wypadniesz o wiele lepiej, jeśli będziesz unikać powtórzeń, czyli używania tego samego słowa dwa razy z rzędu. Wtedy twoja wypowiedź będzie wydawała się bardziej profesjonalna i płynniejsza. Zaś w oczach egzaminatora sama praca sprawi wrażenie dobrze przemyślanej i dokładnej, co z pewnością przełoży się na wyższą punktację. Aby unikać powtórzeń wystarczy po prostu stosować synonimy danych słów, jednak będzie to wymagać od ciebie więcej uwagi.
Pamiętaj o strukturze tekstu - Pisząc rozprawkę z polskiego lub języka obcego, możesz stracić wiele punktów za niepoprawną strukturę tekstu. Zaplanuj swoją pracę tak, aby posiadała wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Przy każdej części zastosuj akapit, czyli drobne wcięcie w tekście. Jeśli piszesz list, po przywitaniu typu “Dear Mr. Johnson” postaw za nim przecinek i dopiero wtedy przejdź do wstępu linijkę niżej.
Powtórz podstawowe zwroty - Możesz zgarnąć dodatkowe punkty na maturze z języka obcego, jeśli do swojej pracy dodasz parę zwrotów. Na przykład, jeśli jest to list oficjalny po angielsku, możesz użyć w zakończeniu “Yours sincerely”, co oznacza “z wyrazami szacunku”. Bez tego twoja praca będzie wydawać się o wiele uboższa, a twój poziom kompetencji niższy, co niewątpliwie przełoży się na niższą ocenę ze strony CKE. Dlatego bezpośrednio przed samą maturą, upewnij się, że pamiętasz kilka z nich.
Przeanalizuj swoją odpowiedź - Gdy już odpowiesz na pytanie z polskiego lub rozwiążesz zadanie z matematyki, przeczytaj jeszcze raz całość swojej odpowiedzi. Upewnisz się w ten sposób, że ma ona sens i logiczną całość. Przy okazji sprawdzisz ją pod kątem błędów, np. tych interpunkcyjnych lub zwykłych błędów w obliczeniach.
Mamy nadzieję, że któraś z naszych porad przyda ci się na egzaminie. Wiemy, że łatwo to mówić, ale wszystko będzie dobrze. Trzymamy za was wszystkich kciuki 😁.
Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie. ~Paulo Coelho
Zapisz się na zajęcia!
Najczęstsze błędy podczas nauki
Sprawdź czy ich nie popełniasz!
Egzamin ósmoklasisty coraz bliżej?
Sprawdź się rozwiązując arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat.
Lekcje indywidualne szyte na miarę
Korepetycje na 5+
Lekcje indywidualne szyte na miarę
tel. 790 890 555
e-mail: korepetycjena5plus.kontakt@gmail.com