16 lutego 2023

Cechy dobrego korepetytora

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość uczniów korzysta z pomocy korepetytorów. Nie ma w tym nic dziwnego. Spadek indywidualnego traktowania uczniów przez nauczycieli, piętrzący się materiał do opracowania na lekcjach oraz rosnące wymagania na egzaminach to tylko niektóre przyczyny tego stanu rzeczy. Dlatego nie ma nic złego w szukaniu pomocy. Ważne jest jednak, aby prosić o nią korepetytora, który faktycznie będzie w stanie pomóc nam lub naszemu dziecku. Jak go zatem rozpoznać? Przedstawimy Ci kilka najważniejszych cech, które posiada skuteczny i odpowiedzialny korepetytor. 

 

  • Podejście i wiedza - Można by powiedzieć, że to coś oczywistego. Nie zmienia to jednak faktu, że są to cechy niezbędne. Korepetytor bez tych kompetencji nie będzie w stanie przekazać informacji na poziomie wymaganym w szkołach. Widzimy to na przykład, gdy nauczyciel matematyki prowadzi lekcję zastępczą chemii, nie będąc chemikiem. Nie można oczekiwać od dziecka zrozumienia tematu, jeśli sam nauczyciel go nie rozumie lub nie potrafi odpowiednio przekazać. Dlatego kierując się wyborem korepetytora, warto spytać o doświadczenie w pracy z dziećmi oraz osiągnięte efekty. Co ciekawe, nie zawsze stopień naukowy lub ukończone studia idą w parze z efektywnością prowadzonych zajęć. Niejednokrotnie zdarza się, iż student lub maturzysta, dzięki swobodnej atmosferze jest w stanie przekazać uczniowi więcej niż profesor akademicki czy nauczyciel w podeszłym wieku.

 

  • Zrozumienie potrzeb ucznia - Doświadczony o dobry korepetytor zauważy, że każde dziecko jest wyjątkowe i wymaga innego podejścia do nauki. Prędko dostrzeże jego trudności, ale i mocne strony. Dlatego zaproponuje skuteczną strategię przyswajania wiedzy, która przezwycięży jego braki i ułatwi zrozumienie zagadnienia.

 

  • Komunikacja - Zrozumienie nie będzie jednak miało miejsca bez dobrej komunikacji. Przedstawienie trudnego materiału w sposób zrozumiały to cenna umiejętność, ale to tylko jedna strona medalu. Komunikacja zawsze odbywa się z drugą stroną, w tym przypadku uczniem, którego zawsze trzeba wysłuchać, a następnie reagować na zgłaszane przez niego potrzeby. Często to właśnie młody wiek korepetytora jest czynnikiem, który pozwala uczniowi jasno zakomunikować, które zagadnienia stanowią problem.

 

  • Cierpliwość i empatia - W parze z komunikacją zawsze będzie szła cierpliwość i empatia wobec drugiego człowieka. Nie każdy wszystko od razu rozumie. Dobry korepetytor będzie tego świadomy, ponieważ wie, że jego wsparcie jest potrzebne nie bez powodu. Dlatego zawsze będzie gotów wytłumaczyć zagadnienie jeszcze raz, najlepiej inną metodą. Zrozumienie uczuć i sytuacji ucznia pozwoli mu na dobór prostszych słów, a tym samym bardziej przejrzyste omówienie danego zagadnienia. Z pewnością takie podejście prędko przełoży się na wyniki w nauce. 

 

  • Motywacja - Wszystko to jednak nie będzie możliwe bez wewnętrznej motywacji samego korepetytora, który przychodzi, aby zapewnić uczniowi realne wsparcie w niełatwym procesie nauki, z którym sam dawno temu również się mierzył. Nie ma nic ważniejszego w zawodzie korepetytora niż jego pasja do pracy z uczniami i szczera chęć zapewnienia im rozwoju i wiedzy.

 

  • Dostępność i terminowość - Na koniec warto również wspomnieć, że dobry korepetytor musi być dla nas dostępny. Znaczy to, iż nie może pracować od 8 do 16, gdy wszyscy są w szkole. Musi być gotowy nam pomóc nam w dostępnych dla nas porach dnia, a czasem nawet w weekendy. Co więcej jest zobowiązany do terminowości. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy po uzgodnieniu godziny i miejsca spotkania, korepetytor się nie zjawia. Oczywiście wszystko może się wydarzyć, jednak ważne jest, aby poinformował nas o swojej nieobecności z co najmniej godzinnym wyprzedzeniem. W przeciwnym razie współpraca z taką osobą może być trudna i frustrująca. 

 

Teraz już wiesz, jakie cechy powinien posiadać dobry, skuteczny i rzetelny korepetytor. Możesz go znaleźć, szukając rekomendacji wśród znajomych, którzy również korzystali z jego pomocy. Jednak możesz również skorzystać z dostępnych w internecie ofert zaufanych szkół, takich jak nasza, prowadzących korepetycje w niewielkich grupach, jednocześnie z gwarancją indywidualnego podejścia do ucznia 😀.

Korepetycje na 5+

Zapisz się na zajęcia!

Korepetycje na 5+

 

Lekcje indywidualne szyte na miarę

 

tel. 790 890 555

e-mail: korepetycjena5plus.kontakt@gmail.com

 

Obserwuj nas: