Nelson Mandela mawiał, że wszystko wydaje się niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione. Dobiegnięcie do mety, osiągnięcie postawionego sobie celu rzadko kiedy jest proste. Jednakże nic nie potrafi dać nam równie wielkiej satysfakcji, co wygrana z samym sobą. Nauka też jest takim wyzwaniem. Różnica polega na tym, że nie ma w niej miejsca na ekscytujące biegi, przygody i fajerwerki. Jest tylko systematyczna, często monotonna, praca. Stąd tak ciężko nam się do niej zmotywować. Jednak ostateczny cel, jakim będzie zdanie egzaminów, nowe umiejętności lub zwykłe pójście dalej w swoim życiu, sprawia, że warto się jej podjąć. Jak zatem się do niej zmotywować?
Świadomość celu - Podstawowym problem szkół, na który skarżą się uczniowie, jest brak poczucia sensu i celu. Wielu zadaje sobie pytanie: ,,Po co mam się uczyć wzorów skróconego mnożenia, skoro nigdy nie wykorzystam tego w życiu? Dlaczego zamiast tego nie nauczysz mnie, jak płacić podatki?“ Takie podejście jest skrajnie demotywujące, ponieważ nikt nie lubi pracować na marne. Dlatego, jeśli twoja szkoła nie pokaże ci, co powinno być twoim celem, niestety musisz sam lub sama sobie go wyznaczyć. Pomyśl o tym, co jest dla Ciebie ważne. Może to być dostanie się do wymarzonej szkoły, albo nawet zwykłe zdanie następnej klasy. Usiądź i pomyśl, ponieważ bez tej świadomości daleko nie zajdziesz.
Monitoruj postępy - Wyznaczenie celu pozwoli ci wytyczyć drogą od początku do końca swojej nauki. Wtedy zaczniesz dostrzegać, na jakim etapie obecnie się znajdujesz. Osiąganie coraz to kolejnych kroków milowych może być dla ciebie motywujące samo w sobie. Zaś zaległości mogą być ostrzeżeniem, w jakich dziedzinach warto się poprawić. Możesz się wtedy na nich skupić, nawet kosztem przedmiotów, które przychodzą ci z większą łatwością.
Nagradzaj siebie - Dostałeś 5 z trudnego sprawdzianu? Jesteś do przodu z materiałem na maturę? Bądź z siebie dumny/dumna! Zrób sobie przerwę od nauki, pójdź na domówkę, zjedz coś słodkiego albo całą noc graj w ulubioną grę. Poczuj, że jesteś o krok dalej i masz z tego wymierne korzyści. Dzięki temu łatwiej będzie ci podejść po raz kolejny do nauki oraz umocni to twój charakter.
Motywuj się poprzez innych - Czasem nic nas tak nie motywuje tak, jak drugi człowiek albo nawet cały zespół. Stąd wielu ekspertów wskazuje naukę zdalną, jako bardziej wymagającą pod kątem samodyscypliny, niż nauka w szkołach. W klasie narzucone jest pewne tempo, do którego często trzeba się dostosować. Ale jeśli nie jest ono dla ciebie odpowiednie, możesz skupić się na nauce poza szkołą w tempie wyznaczonym przez na przykład korepetytora, który wzbogaci twoją naukę o feedback i wskaże, co robisz świetnie, a co możesz jeszcze poprawić. Jeśli jednak nie czujesz takiej potrzeby, zawsze możesz uczyć się razem z przyjaciółmi.
Stosuj sztuczki - Niech pierwszy rzuci kamieniem, kto nigdy nie oszukał sam siebie. Nauka nie zawsze jest przyjemna, dlatego warto ją sobie umilić. Zamiast czytać podręcznik, zastosuj fiszki lub zamień materiał do nauki w grę edukacyjną. Zostawiamy to twojej wyobraźni 😁
No i to tyle. Mamy nadzieję, że choć trochę pomogliśmy ci w twojej drodze na szczyt. Pamiętaj jednak, że nic nie zaprowadzi cię tak daleko, jak ciężka praca nas sobą i swoim celem. Powodzenia! 💪
Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie. ~Paulo Coelho
Zapisz się na zajęcia!
Najczęstsze błędy podczas nauki
Sprawdź czy ich nie popełniasz!
Egzamin ósmoklasisty coraz bliżej?
Sprawdź się rozwiązując arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat.
Lekcje indywidualne szyte na miarę
Korepetycje na 5+
Lekcje indywidualne szyte na miarę
tel. 790 890 555
e-mail: korepetycjena5plus.kontakt@gmail.com