16 kwietnia 2023

Jak przygotować się do matury z języka obcego?

  Matura z języka obcego na poziomie podstawowym jest niezbędna, aby zdać całą maturę. Niektórym dobry wynik przyjdzie z łatwością, ale równie wielu pewnie przyprawi o ból głowy. Dlatego dla tych nieczujących się pewnie wobec swoich umiejętności, ale również dla tych pragnących nieustannego rozwoju,  przygotowaliśmy kilka porad, które mają na celu zbudować waszą pewność siebie oraz poszerzyć waszą wiedzę w tych ostatnich dniach przygotowań. 

 

  • Doświadczaj języka - Bez względu na to, czy zdajesz angielski, niemiecki czy francuski, aby czuć się pewnie z danym językiem, musisz go jak najszerzej doświadczać. Chodzi nam o to, abyś w pewnym sensie żył wraz z nim, szczególnie w trakcie przerw od nauki. Gdy oglądasz serial, włącz napisy angielskie, a nie polskie. Jeśli czytasz e-booka, postaraj się znaleźć wersję z po angielsku, albo zainstaluj aplikację, która na bieżąco przetłumaczy ci słowo, którego nie rozumiesz. W ten sposób bardzo szybko zaznajomisz się ze stylem wypowiedzi i zobaczysz stosowanie struktur gramatycznych w praktyce. Zaś z czasem zaczniesz dostrzegać drobne niuanse językowe oraz różne wyjątki od zasad. Przez te ostatnie dwa tygodnie do matury na pewno poprawi to twoją pewność wypowiedzi, a kto wie, czy dzięki temu nie olśni cię przy jakimś zadaniu 😉.

 

  • Zasięgaj porad - Język to przede wszystkim środek komunikacji między ludźmi. Bez sensu więc uczyć się go tylko i wyłącznie z kolorowego podręcznika oraz czarno-białych ćwiczeń. Na tiktoku oraz Youtube jest masa twórców, którzy z pasją dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z danym językiem. Energicznie przedstawią ci to, czego mogłeś nie zrozumieć w szkole o 8 rano.  Poza tym opowiedzą ci o licznych trickach oraz pułapkach, które możesz napotkać zarówno na maturze, jak i prawdziwym życiu. Bardzo pomocni również są korepetytorzy, wraz z którymi możesz ćwiczyć rozmowę, co niewątpliwie przyda się na części ustnej matury. Pokażą ci również jak rozwiązywać konkretne zadania maturalne, powiedzą jak lepiej pisać wypracowanie, oraz co najważniejsze, będą na bieżąco wskazywać twoje pomyłki, aż nawet nie zauważysz, kiedy zniknęły. Możesz także pójść o krok dalej i poprzez różne płatne aplikacje rozmawiać z native speakerami, czyli z ludźmi, dla których dany język jest językiem ojczystym.  

 

  • Po prostu usiądź do tego - Pewnych rzeczy nie przeskoczysz, dlatego prędzej czy później przyjdzie moment, w którym trzeba będzie otworzyć ten nieszczęsny podręcznik i wykuć struktury gramatyczne. Zaś poprzednie porady głównie ułatwią ci ich zapamiętanie i stosowanie. Czytanie i analizowanie tekstów wraz z korepetytorem, a potem samemu, również jest ważne, ponieważ dokładnie to samo będzie na maturze. Niestety specyficznej formy tych zadań nie nauczysz się z żadnego innego źródła, ponieważ prawie nikt w rzeczywistości nie mówi podchwytliwych zdań typu: “Bardzo lubię naleśniki, ale myślałem też o rybie, dlatego zamówię pizzę”. A niestety twoim zadaniem na egzaminie jest takie informacje odpowiednio odczytać. Ale nie musisz się martwić, ponieważ tak naprawdę nie jest to takie straszne, na jakie wygląda 😁. 

 

  Podsumowując wszystko razem, najważniejsze jest, aby nasze zaangażowanie w naukę przekuć w coś na rodzaj dzielenia życia z danym językiem, jakkolwiek poetycko to nie zabrzmi. Zwykłe kucie słówek i gramatyki nic nam nie da na dłuższą metę, choć niektórzy pewnie powiedzą inaczej. Język, który nie jest stosowany, jest martwy, dlatego to przede wszystkim praktyka zrobi z was mistrzów 😎💪

Korepetycje na 5+

Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie. ~Paulo Coelho

Zapisz się na zajęcia!

Najczęstsze błędy podczas nauki

Sprawdź czy ich nie popełniasz!

Egzamin ósmoklasisty coraz bliżej?

Sprawdź się rozwiązując arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat.

 

Lekcje indywidualne szyte na miarę

ZAPISZ SIĘ

KOREPETYCJE NA 5+

Zapisz się na zajęcia!

Korepetycje na 5+

 

Lekcje indywidualne szyte na miarę

 

tel. 790 890 555

e-mail: korepetycjena5plus.kontakt@gmail.com

 

Obserwuj nas: