18 marca 2023

Jak radzić sobie ze stresem przed maturą?

  Połowa marca już za nami. Niektórzy do matury przygotowują się od początku roku szkolnego, a inni dopiero budzą się z zimowego snu i powoli otwierają podręczniki. Zanim wam jednak powiemy, jak skutecznie i efektywnie uczyć się do matury, pomyśleliśmy, że najpierw dobrze by było uspokoić stres przed nieubłaganie zbliżającym się majem 😉. 

 

  • Nie nakładaj na siebie dodatkowej presji — Nasza ambicja często, zamiast nas motywować, sama utrudnia nam zadanie i nakłada dodatkową presję. Wszystko, aby uzyskać jak najlepszy wynik i studiować potem na Harvardzie lub Oxfordzie. Niestety takie myślenie zamiast motywować, może okazać się kontrproduktywne. Dlatego, jeśli czujesz, że nakładasz na siebie barierę, musisz chwilowo rozstać się ze swoim marzeniem, aby potem móc je zrealizować. Życie samo poprowadzi cię w dobrym kierunku.

 

  • Uszereguj materiał — Myślisz, że wybranie 4 rozszerzeń to mogło być jednak przegięcie? Niekoniecznie. Najważniejsze to rozpisać sobie obowiązujące nas zagadnienia, a następnie odszukać je w książce. Przy okazji możesz od razu przekreślić tematy, która są ci niepotrzebne. Ma to na celu ułatwienie ci systematycznego podchodzenia do nauki bez dodatkowego stresu, ponieważ będziesz wiedzieć, za co się dziś zabrać. A jeśli uważasz, że i tak jest tego za dużo i nie dasz rady, to pamiętaj, że jeśli będziesz umieć chociaż połowę to i tak będzie ogromny sukces 😊.

 

  • Stawiaj na regularność — Stres przed maturą swoje główne źródło bierze z niepewności. Niestety, aby tę niepewność pokonać, musisz się nauczyć jak największej ilości rzeczy. Jedynym sposobem, aby to osiągnąć, jest regularna nauka uszeregowanego wcześniej materiału i odhaczanie w kalendarzu coraz to kolejnych kroków milowych. 

 

  • Nie słuchaj innych maturzystów — Dodatkowym czynnikiem stresujący mogą być nasi przyjaciele lub znajomi z klasy. Część z nich powie ci, że do matury uczyli się od przedszkola i są świetnie przygotowani, przez co tobie wyda się, że nic nie wiesz i nie zdasz. Natomiast inni stwierdzą, że nawet nie otworzyli jeszcze książki i nie zdadzą, a same egzaminy będą okropnie trudne. Najważniejsze to nie brać opinii innych do siebie i samodzielnie ocenić swoją sytuację.

 

  • Rób sobie przerwy — Po ciężkim dniu w szkole nie masz już siły na naukę, a czas ucieka? Zamiast siedzieć na siłę, dobrze jest zrobić sobie dzień przerwy na odpoczynek. Pójdź na spacer lub do kina oraz wyśpij się, aby innego dnia móc wrócić do wszystkiego w lepszej formie psychicznej. Zobaczysz, że w ten sposób i tak zapamiętasz więcej rzeczy oraz unikniesz dodatkowego stresu i zmęczenia.

 

  • Unikaj imprez — Jednakże imprezy mogą nie być najlepszym sposobem na wykorzystanie takiej przerwy. W najgorszym przypadku kac wyłączy cię na kilka mimo wszystko cennych dni, co potem przełoży się na nagromadzenie materiału i stres. Zaufaj nam, że po maturze będziesz mieć masę czasu na świętowanie. 

 

  Daj nam znać, czy któraś z tych rad ci pomogła. W najbliższym czasie postaramy się przygotować porady na walkę ze stresem już w trakcie egzaminu. Jeśli chcielibyście również artykuł o efektywnych metodach nauki i zapamiętywania, nie zapomnijcie o reakcjach pod postem na naszym Facebooku 😁.

Korepetycje na 5+

Zapisz się na zajęcia!

Korepetycje na 5+

 

Lekcje indywidualne szyte na miarę

 

tel. 790 890 555

e-mail: korepetycjena5plus.kontakt@gmail.com

 

Obserwuj nas: