20 maja 2023

Jaki zawód może czekać na ciebie po maturze? 

Każdy z nas ma jakiś ukryty talent, zdolności, hobby, lub zwyczajne zainteresowanie czymś. Jeśli jesteśmy ich świadomi, czyli wiemy, w czym jesteśmy dobrzy, to o wiele łatwiej jest nam wybrać naszą dalszą ścieżkę zawodową. Jednak warto również zwrócić uwagę na rozwój gospodarki, zapotrzebowanie oraz trendy na rynku pracy. Dlatego postanowiliśmy zebrać dla was jak najwięcej informacji i połączyć je w jedno krótkie opracowanie. Dla ułatwienia przedstawimy je w oparciu o trzy kategorie maturzystów: Humanistę, Ścisłowca i Przyrodnika. 

 

Humanista: 

 

Bez wątpienia najcenniejszą umiejętnością humanisty jest jego świetna praca z tekstem. Stąd maturzyści zdający język polski rozszerzony często zasilają branżę dziennikarską lub twórczą. Potencjalne miejsca pracy to: redaktor, korektor tekstu lub copywriter. Umiejętność ta również ułatwia analizę norm prawnych, stąd wielu prawników, prokuratorów lub sędziów to również humaniści 📚. 

 

Inną ważną umiejętnością posiadaną przez humanistów jest łatwość komunikacji z drugim człowiekiem. Osobom interpretującym emocje w wierszu łatwiej jest wyczuć uczucia drugiego człowieka. Otwiera to drogę psychologa/psychoterapeuty, ale również specjalisty ds. komunikacji albo ds. marketingu, gdyż reklamy również muszą wywoływać konkretne emocje u odbiorcy. 

 

Humaniści łatwo posługują się również językami obcymi, które także często zdają na maturze na poziomie rozszerzonym. Stąd często odnajdują się w roli tłumaczy, nauczycieli, konsultantów międzynarodowych, a może nawet ambasadorów 👨‍🏫.

 

Według Ministerstwa Edukacji i Nauki najpopularniejszymi kierunkami humanistycznymi jest obecnie językoznawstwo, w tym filologia (łącznie 49 814 studentów) oraz psychologia (40 642 studentów). 

 

Ścisłowiec:

 

Jako cechę wyróżniającą ścisłowców podaje się najczęściej umiejętność logicznego i analitycznego myślenia. W połączeniu z ich wiedzą na temat matematyki, fizyki lub informatyki, otwiera przed nimi niemalże nieskończoną liczbę dróg. Jeśli również uważasz się za umysł ścisły, wiele zależy od tego, na czym dokładnie się oprzesz. Jeśli twoim konikiem jest fizyka, możesz znaleźć zatrudnienie jako: inżynier (mechanika, elektronika, budownictwo, robotyka), badacz naukowy albo również nauczyciel. 

 

Niewątpliwie dziś największą popularnością cieszą się studia oraz zawody związane z informatyką.  Programiści, analitycy danych, administratorzy systemów informatycznych, specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa, projektanci stron internetowych - to tylko niektóre możliwe zawody. Jeśli czujesz w sobie nutkę artysty, możesz nawet programować gry komputerowe. Wszystko, co łączy te stanowiska pracy, to wysokie zarobki 🤑. 

 

Nie można również zapomnieć o matematykach, którzy poza zwykłym badaniem królowej nauk, bardzo często odnajdują się w branży ekonomicznej. Wielu matematyków pracuje jako statystycy, analitycy finansowi, księgowi, maklerzy giełdowi, specjaliści ds. badania rynku oraz analitycy biznesowi. Niewątpliwie sektor finansowy również należy do lukratywnych, dlatego warto się nad nim zastanowić.

 

Jeśli zaś czujesz się mocny w rzeczach stricte technicznych, możesz zostać specjalistą ds. automatyki, robotyki, systemów sterowania, informatyki przemysłowej czy systemów pomiarowych. Otwiera się przed tobą również branża przemysłu, jako pracownik przemysłu elektronicznego, telekomunikacyjnego, energetycznego czy motoryzacyjnego 🚗.

 

W ubiegłym roku według MEiN największym zainteresowaniem cieszyła się ekonomia i finanse (52 661 studentów) informatyka (44 163 studentów), inżynieria mechaniczna (42 954) oraz zarządzanie (36 532).

 

Przyrodnik:

 

Ostatnią grupą, jaką chcielibyśmy przedstawić, są przyrodnicy. Są to najczęściej ludzie lubiący biologię, chemię i geografię. To również szeroka grupa uczniów, którzy mogli skończyć zarówno kierunek biologiczno-chemiczny lub mat-geo. 

 

Dlatego, jeśli twoim wyborem był biol-chem, możesz zostać lekarzem, weterynarzem lub lekarzem specjalistą. Możesz również ugryźć temat od innej strony i zostać bioinżynierem, genetykiem, farmaceutą, specjaliści ds. chemii medycznej, albo pracownikiem laboratoryjnym 👩‍⚕️. 

 

Jednakże jeśli czujesz, że to geografia jest twoją mocną stroną, to i dla ciebie coś się znajdzie. Są to przede wszystkim geolodzy, specjaliści ds. wydobycia i przetwarzania surowców mineralnych, pracownicy przemysłu petrochemicznego, hydrolog oraz urbanista. Jednak prawdopodobnie sprawdzisz się również jako przewodnik po różnego rodzaju terenach. 

 

Przed przyrodnikami otwiera się również szeroka dziedzina ekologii, na którą składają się specjaliści ds. ochrony środowiska, leśniczy, klimatolog, inżynier ochrony środowiska oraz specjalista ds. zrównoważonego rozwoju. Można się pokusić o stwierdzenie, że jest to najmniej popularna branża ze wszystkich wcześniej wymienionych, co za tym idzie można w niej łatwo znaleźć zatrudnienie 🍀

 

Podsumowując - to, jaką drogę obierzesz, zależy tylko do ciebie. Możesz podążać za trendami lub im się przeciwstawić. Pamiętaj również, że nasz podział nie obejmuje wielu innych cenionych zawodów, które możesz mieć zaraz po maturze, takich jak strażak, projektant graficzny, czy kucharz. Najważniejsze to odnaleźć swoją pasję, a praca z tym związana na pewno się dla ciebie znajdzie.

 

Powodzenia 😊

Korepetycje na 5+

Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie. ~Paulo Coelho

Zapisz się na zajęcia!

Najczęstsze błędy podczas nauki

Sprawdź czy ich nie popełniasz!

Egzamin ósmoklasisty coraz bliżej?

Sprawdź się rozwiązując arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat.

 

Lekcje indywidualne szyte na miarę

ZAPISZ SIĘ

KOREPETYCJE NA 5+

Zapisz się na zajęcia!

Korepetycje na 5+

 

Lekcje indywidualne szyte na miarę

 

tel. 790 890 555

e-mail: korepetycjena5plus.kontakt@gmail.com

 

Obserwuj nas: