04 marca 2023

Najczęstsze błędy podczas nauki. Sprawdź, czy ich nie popełniasz!

Nauka jest skomplikowanym i niełatwym procesem. Jednakże często sami nieświadomie potrafimy sobie utrudnić to zadanie. Wtedy przestaje być ono zwykłym wyzwaniem, a staje się istną syzyfową pracą. Co więcej, każdy uczeń jest wyjątkowy i mierzy się ze swoimi indywidualnymi trudnościami. Niemniej jednak niektóre błędy są dość powszechne. Część z nich wyda wam się oczywista, a wręcz banalna, ale zaufajcie nam, również zdarzyło wam się je popełnić. 

 

  • Za szybkie tempo nauki —  Zdarzyło wam się uczyć na jakiś sprawdzian dzień przed? Mnie też. Zapamiętanie na raz 30 stron materiału nie jest łatwe ani dla nas, ani dla naszego mózgu. Co więcej, zaspani w szkole często nie pamiętamy, co jedliśmy na śniadanie. Dlatego kluczem do efektywnej nauki jest rozłożenie materiału w czasie. Wiem, wiem, łatwo mówić, a trudniej zrobić przy 3 sprawdzianach w tygodniu. Nie mówimy, abyście uczyli się z tygodniowym wyprzedzeniem, tak jak każe szkolny statut. Zalecamy bardziej, aby nie czytać wszystkiego na raz wieczorem, ale podzielić naukę na drobniejsze części w danym dniu. Przeczytajcie trochę po powrocie ze szkoły, po obiedzie, po popołudniowej kawusi i wtedy wszystko podsumujcie przed spaniem. Dzięki temu może wam pójść dużo lepiej.

 

  • Brak powtórzeń —  Z powyższego błędu wynika drugi, jakim jest brak sukcesywnego powtarzania materiału. Jak wspomnieliśmy, nie da się wszystkiego opanować za pierwszym podejściem, dlatego materiał należy dzielić. Jednakże jeśli chcemy zapamiętać jeszcze większą ilość rzeczy i szczegółów, musimy je przeczytać więcej niż jeden raz.

 

  • Brak skupienia —  Wydaje się to błahe, ale naprawdę nie ma nic gorszego niż wybicie się z rytmu. Czytając podręcznik, łatwo możemy zostać rozproszeni przez np. powiadomienia telefonu. Oglądając tylko jednego tik toka, prędko przejdziemy do drugiego i trzeciego. Oczywiście przerwy są ważne, ale jeśli chcemy przeznaczyć daną godzinę na naukę, musimy zrobić wszystko, aby ją efektywnie spożytkować. Inaczej będziemy tylko tracić czas, którego i tak jest mało. W tym celu należy postawić na maksymalne wyciszenie się, w tym wyciszenie telefonu.

 

  • Niewłaściwa metoda —  To nieco mniej oczywisty problem, lecz równie brzemienny w skutkach. Co mamy przez to na myśli? Otóż zawsze uważaliśmy, że każdy uczeń jest wyjątkowy i ma swoje indywidualne potrzeby. Dlatego nie każdemu będzie odpowiadał model nauki narzucony w szkole. Niektórzy wolą czytać książki, a inni preferują audiobooki. Nie każdy lubi uczyć się słówek z tabelki, więc używa się również fiszek. Dlatego jeśli, szybko męczycie się przy nauce, może warto poszukać innego sposobu na przyswajanie wiedzy? Zachęcamy was do eksperymentowania!

 

  • Brak wsparcia i pomocy —  Może nie jest to błąd, ale bariera, o której czujemy się zobowiązani wspomnieć. Niestety często rola nauczyciela ogranicza się do realizacji materiału w przeciągu jednej lekcji. Mimo iż można pytać na lekcji o powtórne wytłumaczenie, nauczyciel przeważnie użyje tych samych słów lub poprosi do tablicy, co naraża uczniów na stres i zniechęcenie. Zaś rodzice nie są w stanie pomóc swoim dzieciom w opanowania materiału (głównie na etapie szkoły średniej), gdyż jest on obszerny, trudny i sami już go nie pamiętają. Dlatego uważamy, że w przypadku trudności z nauką, warto rozważyć prośbę o pomoc korepetytora lub zapisanie się na dodatkowy kurs z trudnego dla nas przedmiotu, na którym to podejście do uczniów jest bardziej indywidualne i co za tym idzie efektywniejsze.

Korepetycje na 5+

Zapisz się na zajęcia!

Korepetycje na 5+

 

Lekcje indywidualne szyte na miarę

 

tel. 790 890 555

e-mail: korepetycjena5plus.kontakt@gmail.com

 

Obserwuj nas: