Ostatnie lata zdecydowanie stały pod znakiem indywidualnej nauki online i jej rozwoju. Powstały liczne platformy meetingowe, kursy internetowe, a nawet programy tworzące sprawdziany. Po dwóch latach pandemii Covid-19 wróciliśmy do tradycyjnego modelu nauczania w grupach. Dzięki tym doświadczeniom możemy spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie, który z tych systemów okazał się skuteczniejszy.
Nauka samodzielna:
✔️Zalety:
Elastyczność i swoboda - ucząc się sami mamy możliwość wybrania dogodnego dla siebie czasu. Sami decydujemy kiedy zaczynamy, a kiedy kończymy.
Kontrola tempa nauki - to kolejna zaleta, ponieważ możemy indywidualnie ocenić, czy dana rzecz sprawia nam trudność, czy też może jest ona łatwa i nie musimy w nią inwestować więcej naszego cennego czasu.
Koncentracja na celach i tematach, które nas interesują - Każdy z nas ma jakiś ulubiony dział nauki, który go ciekawi. Dodatkowo wszyscy mamy świadomość, że pewne zagadnienia są tzw. pewniakami, a inne nie. Będąc niezależni, możemy skupić się na jednym temacie bardziej, a na drugim mniej. Takie podejście zaś nie istnieje w szkołach, gdzie każdą rzecz omawia się tak samo.
❌Wady:
Brak interakcji społecznych - nauka samodzielna może prowadzić do izolacji i braku interakcji z innymi ludźmi, co jest ważne dla naszego zdrowia psychicznego.
Brak wsparcia i opinii innych osób - będąc sami, nikt nie wytłumaczy nam danego zagadnienia inaczej, niż jest to opisane w książce lub w filmiku na YouTube. Nie będziemy mieć nikogo, kogo moglibyśmy spytać o dodatkowe wyjaśnienie lub poradę. Może się wtedy okazać, że nie jesteśmy w stanie sami przełamać pewnych trudności związanych z danym zagadnieniem.
Brak motywacji - brak jednolitego tempa nauki, odpowiedzialności wobec innych ludzi oraz brak konsekwencji za niedotrzymanie terminów może prowadzić do braku motywacji. Dlatego nauka w domu wymagać będzie od ciebie szczególnej samodyscypliny, co nie jest proste.
Nauka w grupie:
✔️Zalety:
Interakcja społeczna - nauka w grupie może pomóc w rozwoju umiejętności społecznych, takich jak komunikacja, współpraca i negocjacje.
Wsparcie i opinie innych osób - w grupie możemy uzyskać wsparcie, opinie i perspektywy innych osób, co może pomóc w pokonaniu trudności i lepszym zrozumieniu materiału.
Motywacja - uczniowie w grupie często motywują się nawzajem i czują się odpowiedzialni za swoją naukę.
❌Wady:
Brak elastyczności - nauka w grupie wymaga określonego miejsca i czasu, co może być uciążliwe dla uczniów, którzy np. dojeżdżają do szkoły lub lubią dłużej pospać.
Utrudniona koncentracja - w grupie możemy łatwiej utracić koncentrację poprzez rozmowy z sąsiadem z ławki lub przez ładny widok za oknem.
Przymus jednolitego tempa - W grupie istnieje jedno tempo nauki, za którym nie każdy nadąża. W 45 minut zostaje przerobiony określony dział materiału i rzadko zostaje czas na jego powtórzenie. Z tego względu często jesteśmy zmuszeni, aby samemu powtórzyć go w domu lub na korepetycjach. Możemy wtedy poczuć, że te kilka godzin spędzone w szkole to strata czasu.
Podsumowując, możemy stwierdzić, że od skuteczności danego rodzaju nauki zależą nasze osobiste preferencje. Niektórzy z nas będą czuli się pewniej w grupie, a inni samemu i będzie to decydujący wskaźnik mający wpływ na naszą koncentrację i efektywność. Kluczowe jest również źródło motywacji. Grupa posiada cechy samomotywujące jej członków, co stanowi o jej przewadze. Ten brak motywacji w domu często wskazuje się jako główną przyczynę nieefektywności nauki zdalnej podczas pandemii Covid-19. Łatwiej jest wytrzymać przed monitorem, gdy gramy w grę, niż gdy słuchamy nudnej lekcji. Dlatego podejmując decyzję o modelu nauki, musimy spojrzeć nie tylko na nasze preferencje, ale również na motywację i samodyscyplinę.
Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie. ~Paulo Coelho
Zapisz się na zajęcia!
Najczęstsze błędy podczas nauki
Sprawdź czy ich nie popełniasz!
Egzamin ósmoklasisty coraz bliżej?
Sprawdź się rozwiązując arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat.
Lekcje indywidualne szyte na miarę
Korepetycje na 5+
Lekcje indywidualne szyte na miarę
tel. 790 890 555
e-mail: korepetycjena5plus.kontakt@gmail.com