08 kwietnia 2023

Prawie KAŻDY uczeń chodzi na te korepetycje - Zobacz dlaczego!

  Dobrze wiemy, że zdecydowana większość uczniów chodzi na korepetycje i dzisiaj każdy z nas zna przynajmniej kilka osób, które na nie uczęszczają. Jednak gdy ktoś nam mówi, że chodzi na korepetycje, najczęściej słyszymy jedno słowo - matematyka. Matematyka jest przedmiotem, który sprawia zdecydowanie najwięcej trudności uczniom w szkołach i jest przez nich traktowana ze szczególną niechęcią. Można pokusić się o tezę, że to przez problemy z matematyką korepetycje stały się tak popularne w dzisiejszych czasach. Ale jaka jest tego przyczyna? Odpowiedź na to jest nieco skomplikowana, ale postanowiliśmy się nad pochylić. 

 

  Pierwszym powodem, jaki można wskazać, jest obszerność materiału i nieustanny pęd przez wszystkie 12 lat edukacji. Już od klasy pierwszej, uczniowie uczą się dodawania i odejmowania, mnożenia i dzielenia, a następnie przechodzą do bardziej zaawansowanych tematów, takich jak algebra, geometria, trygonometria i analiza matematyczna. Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że materiał jest powoli stopniowany i poziom trudność rośnie wraz z wiekiem. Jednakże każdy, kto chodził ostatnio do szkoły lub ma dzieci, zdaje sobie sprawę, że w rzeczywistości tematy są bardzo liczne i przerabiane najczęściej podczas tylko jednej godziny lekcyjnej. Wymuszenie takiego tempa na nauczycielach sprawia, że uczniowie nie czują się wystarczająco nauczeni. 

 

  Powód ten jest przyczyną drugiego, jakim jest konieczność nauki matematyki w domu, co z kolei nie jest łatwe.  Matematyka wymaga dużej precyzji, znajomości zawiłych zasad i niuansów. Bez osoby, która rozumie dany temat, uczeń nie jest w stanie samemu wykonywać zadań matematycznych i co za tym idzie, nie da rady ustabilizować swojej wiedzy poprzez praktykę. Stąd pojawiła się konieczność korepetytorów oraz filmików na YouTube.

 

  Co więcej, korepetycje oferują to, czego brakuje na zajęciach w szkole. Dzięki indywidualnemu podejściu uczeń zaczyna nabierać pewności co do swojej wiedzy i umiejętności. Zawsze może ponownie spytać, jeśli nie zrozumie całego zadania lub poszczególnego etapu. Zaś dobry korepetytor wytłumaczy zagadnienie w inny sposób, bardziej szczegółowy i przystępny. Zwiększa to efektywność w nauce, co ponownie przekłada się na popularność takiej formy zajęć. 

 

  Warto również zauważyć, że korepetycje przydają się uczniom na każdym etapie edukacji. Wynika to z tego, że dzielenie pisemne jest tak trudne dla 11 latka, jak trygonometria dla 17 latka. Stąd też tak liczne grono chętnych. 

 

  Jednym z rozwiązań tego stanu rzeczy mogłoby być uszczuplenie nauczanego materiału, który przez wielu uczniów jest oceniany jako ,,zbędny, niepotrzebny, niepraktyczny i odrealniony”. Wiele osób nie widzi sensu nauki mnożenia pisemnego, mając przy sobie kalkulator. Zaś same zagadnienia często są tylko luźno związane ze sobą. Najpierw przerabia się dział geometrii, aby potem uczyć się algebry i logiki, żeby znów wrócić do geometrii. Uczeń na tym etapie nie pamięta już zasad z pierwszych lekcji o geometrii, ponieważ ma w głowie ogrom reguł z poprzednich zajęć. Stąd niezbędna konieczność powtórzenia materiału, najlepiej przy osobie, która poukłada nam wiedzę w głowie. 

 

  W podsumowaniu można więc stwierdzić, że popularność korepetycji z matematyki wynika ze specyficznego charakteru tego przedmiotu, ale również kilku problemów systemowych, które utrudniają uczniom usystematyzowaną naukę opartą na zrozumieniu, a nie realizacji materiału w podręcznikach. 

Korepetycje na 5+

Zapisz się na zajęcia!

Korepetycje na 5+

 

Lekcje indywidualne szyte na miarę

 

tel. 790 890 555

e-mail: korepetycjena5plus.kontakt@gmail.com

 

Obserwuj nas: